Pro Fyzikální ústav AV ČR, resp. pro projekt CEICO, jsme dodali vysoce výkonný počítačový cluster s GPU – ten se tak stal součástí HPC (high performance computing) systému „Phoebe“, který od léta 2022 slouží mezinárodnímu týmu vědců z projektu CEICO.
Tento HPC systém interpretuje desítky terabajtů kosmologických dat pocházejících ze satelitu Planck Evropské kosmické agentury. Na Phoebe jsou rovněž ukládána a analyzována data z teleskopu, provozovaného členy laboratoře, a tato data jsou po očištění, díky robustnímu úložišti, bezpečně dále poskytována širší odborné komunitě.
Nejnáročnější třídou úloh, provozovaných na systému, jsou tzv. N-body simulace – tyto umožňují studium evoluce galaxií, jejich dynamiky a obecně přinášejí možnost verifikace modelů, objasňujících vznik vesmíru a naší galaxie.
Zajímavou úlohou, využívající výkonné grafické karty NVIDIA A100, jsou implementace algoritmů strojového učení – neuronová síť, trénující na datech získávaných generacemi astronomů, se na Phoebe učí rozpoznávat různé vesmírné struktury – urychlí tak zpracování stále zvyšujícího se množství dat z teleskopů na zemském povrchu či oběžné dráze.
Náročné maticové výpočty i bezprostřední komunikace mezi procesy je možná díky nízkolatenční výpočetní síti Infiniband, moderním procesorům AMD EPYC™ a akcelerátorům NVIDIA A100.