https://www.freepik.com/free-vector/mathematics-education-blue-background-vector-disruptive-education-digital-remix_16311869.htm#query=galaxy%20calcuation&position=20&from_view=search&track=ais
Cluster pro kosmologická data
20. 3. 2023
20. 3. 2023
Projekt Central European Institute for Cosmology and Fundamental Physics – CEICO je institucí zřízenou v rámci Fyzikálního ústavu AV ČR. CEICO je mezinárodní výzkumná skupina zaměřená na vzájemné působení mezi kosmologií, gravitací a teorií strun. CEICO vzniklo v listopadu 2016 za finanční podpory Evropských strukturálních a investičních fondů a českých státních fondů Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Evropské rady pro výzkum a Grantové agentury ČR.
Pro Fyzikální ústav AV ČR, resp. pro projekt CEICO, jsme dodali vysoce výkonný počítačový cluster s GPU – ten se tak stal součástí HPC (high performance computing) systému „Phoebe“, který od léta 2022 slouží mezinárodnímu týmu vědců z projektu CEICO.
Tento HPC systém interpretuje desítky terabajtů kosmologických dat pocházejících ze satelitu Planck Evropské kosmické agentury. Na Phoebe jsou rovněž ukládána a analyzována data z teleskopu, provozovaného členy laboratoře, a tato data jsou po očištění, díky robustnímu úložišti, bezpečně dále poskytována širší odborné komunitě.
Nejnáročnější třídou úloh, provozovaných na systému, jsou tzv. N-body simulace – tyto umožňují studium evoluce galaxií, jejich dynamiky a obecně přinášejí možnost verifikace modelů, objasňujících vznik vesmíru a naší galaxie.
Zajímavou úlohou, využívající výkonné grafické karty NVIDIA A100, jsou implementace algoritmů strojového učení – neuronová síť, trénující na datech získávaných generacemi astronomů, se na Phoebe učí rozpoznávat různé vesmírné struktury – urychlí tak zpracování stále zvyšujícího se množství dat z teleskopů na zemském povrchu či oběžné dráze.
Náročné maticové výpočty i bezprostřední komunikace mezi procesy je možná díky nízkolatenční výpočetní síti Infiniband, moderním procesorům AMD EPYC™ a akcelerátorům NVIDIA A100.
osazeny CPU AMD Epyc generace Milan
(každý NODe 64 fyzický jader a 512GB operační paměti)
každý disponuje 64 fyzickými jádry CPU, 2TB operační paměti a 8 GPU NVidia A100 80GB SXM4
které má celý Compute Node cluster
jedná se o NVIDIA karty A100, které tak tvoří 110 592 CUDA jader, 6912 Tensor jader, celková GPU paměť 1280GB
celkový výkon všech GPU v FP64
každý s výkonnými AMD CPU o základní frekvenci 3,5GHz a s celkovým počtem fyzický jader 32
Procesory společnosti AMD řady EPYC™ 7003 jsou navrženy tak, aby zajistili bezproblémové fungování vašich aplikací. Na procesorech EPYC™ běží prakticky všechny aplikace x86, umožňují bezproblémovou migraci a bezproblémovou integraci do stávajících infrastruktur x86. Tyto procesory jsou vhodné pro virtualizaci, do hybridního cloudu nebo softwarově definované infrastruktury.
Procesory AMD jsou společně s technologií AMD 3D V-Cache™ nejvýkonnějšími serverovými procesory x86 pro technické výpočty – jsou navrženy tak, aby urychlily proces vývoje produktů a zvýšily produktivitu. Jedná se o první serverové procesory, které využívají skutečné 3D die stacking s použitím mědi, jejíž konstrukce je bez výstupů. Umožňuje tak 200× větší hustotu propojení ve srovnání se současnými 2D technologiemi a více než 15× větší hustotu propojení ve srovnání s jinými 3D technologiemi využívajícími pájecí výstupy.
Zajímají vás bližší informace k procesorům AMD EPYC™? Podívejte se, jestli AMD řešení je to pravé pro vaši infrastrukturu.