Které procesory EPYC dodává AMD a pro jaké účely?
Společnost AMD vypustila na trh čtyři verze procesorů čtvrté generace pod označením Genoa (EPYC 9004), Genoa X (EPYC 9004 s technologií 3D V-cache), Bergamo (EPYC 97X4) a Siena (EPYC 8004). Touto čtvrtou generací procesorů AMD představilo první procesory, které mají podporu dvanácti kanálů DDR-5. Současně postupně AMD zvýšilo počet nabízených jader.
Každý z typů v této generaci má svá specifika a nabízí něco navíc oproti standartní verzi – příkladově Genoa X se odlišuje tím, že tyto procesory disponují výrazně zvýšenou L3 cache. Využití tohoto parametru může být v odvětvích, které se zabývají technickými výpočty.
Další procesor, který přinesl něco nového bylo právě Bergamo, které navýšilo současné maximum 96 jader (Genoa) až na neuvěřitelných 128. Tyto procesory jsou zajímavé pro datová centra a poskytovatele cloudu.
Jediným „problémem“ u AMD bylo, že všechny zmíněné typy procesorů této generace začínaly na 16 core a výš, čímž nepokrývaly nižší entry-level typy serverů. Jako jsou příkladově storage a web servery, které nevyžadují takový výkon. Převážně z tohoto nedostatku těžila pak konkurence.
Na tento nedostatek AMD reagovalo právě vypuštěním posledního typu této generace, a to procesorem Siena, který právě tuto díru na trhu zacelil. Tato řada nabízí zákazníkům méně jader, nižší spotřebu a nižší vstupní pořizovací cenu.
Po zavření lokální kanceláře Intelu jste se stali jeho ambasadorem. Jak jste na tom v tomto ohledu u AMD?
U AMD udržujeme partnerství na nejvyšší možné úrovni, díky kterému můžeme našim zákazníkům nabídnout speciální ceny na procesory EPYC. Dále společně s AMD máme navázanou spolupráci v rámci marketingových aktivit, realizujeme společně školení, webináře a další akce.
Pro bližší informace máme na našem webu speciální stránku věnovanou AMD, kde je uveden i můj kontakt, kde rád poskytnu více detailů.