S M Computers o CPU a GPU od AMD

25.3.2024

V nedávném rozhovoru pro ITBIZ, se náš kolega Lukáš Vach, obchodně-produktový manažer v M Computers, podělil o své názory na stále se vyvíjející svět umělé inteligence (AI) a roli, kterou v něm hrají procesory. Konference o AI pořádaná společností M Computers zdůraznila, jak nezbytné jsou GPU pro pohon AI, ale také, že tyto pokročilé grafické jednotky stále vyžadují silnou podporu ze strany klasických procesorů. V tomto kontextu Lukáš Vach poukázal na to, že AMD překonává Intel v oblasti procesorů pro servery, což signalizuje významný posun v průmyslu.

Co zaznělo v rozhovoru s Lukášem Vachem?

Dodáváte servery a superpočítače založené na platformě x86. Všichni se teď hodně orientují na procesory AMD. Které zejména?

Naši zákazníci se převážně orientují na High Performance Computing (HPC), kde je zájem získat co nejvyšší celkový výpočetní výkon celého clusteru. Současně s tím však zákazníci také řeší porovnání výkonu vs. cena. V dnešní době tuto oblast nejlépe pokrývá značka AMD. V případě, že zákazník řeší výpočetní cluster na architektuře x86, tak právě nejlepším řešením vychází procesory EPYC od společnosti AMD.

V poslední době, kdy dochází ke zdražování energií, nezajímá v současnosti zákazníka výkon/spotřeba? Jak si v tomto ohledu stojí právě procesory AMD EPYC?

Právě i v tomto parametru se AMD pohybuje v pozici světového lídra, protože dokáže nabídnout zákazníkovi řešení, kdy mu bude stačit pořídit pouze server postavený na jednom procesoru oproti konkurenčnímu řešení, kde je potřeba použít stále dva procesory pro zachování stejného výkonu. Díky tomu, že je použit pouze jeden procesor oproti dvěma, tak vychází poměr cena/výkon/spotřeba mnohem lépe, než nabízí konkurence. V případě, že zákazník využije AMD řešení v provedení dvou procesorů, tak toto řešení bude výkonově silnější. V nasazení více serverů a porovnávání celkového výkonu, pak zákazník osadí menší počet výpočetních uzlů s CPU od AMD. Tímto zákazník nejen získá celkově nižší spotřebu celého výpočetního clusteru, ale zároveň i toto řešení bude zabírat méně prostoru v rackové skříni.

Dělá AMD také něco pro podporu AI?

Už jejich samotné procesory mají podporu AI, takže zde toto kritérium splňují. Navíc procesory AMD v poslední době dohnaly vše, co měla na platformě x86 doposud jen konkurence. Již neexistuje žádný parametr, který by procesory AMD nesplňovaly. V současné době je o této značce slyšet i v na poli grafických karet a akcelerátorů GPU jako je AMD Instinct, v poslední řadě MI300.

Lukáš Vach
obchodně-produktový manažer
M Computers

AD EPYC 9004 Processor

Zmínil jste grafické karty GPU. Jak si dnes AMD stojí proti konkurenci Intel a Nvidia včetně softwarové podpory?

Kdybychom vzali porovnání jen těchto tří značek, pak Nvidia nejvíce těží v dnešní době z toho, že už má obrovskou zákaznickou základnu, která využívá softwarové prostředí CUDA a zároveň jsou navázáni na softwarový stack a podporu od Nvidia. Kdybychom porovnání vzali z opačné strany, kde je dnes Intel, tam je to přesně naopak. Intel se snažil do této vody vstoupit také, ale vzhledem k tomu, že jejich GPU akcelerátory XE nedosahují nějakých extrémních výkonů, nedají se v současné době považovat za významného hráče na poli GPU. Naopak co se týče AMD, zde udělali v grafických akcelerátorech za poslední dva až tři roky velký skok. Mám tím na mysli poslední řadu MI300, kde AMD dělá i společnosti NVIDIA dle mého názoru vrásky. V některých parametrech už AMD překonává i poslední dostupnou generaci akcelerátorů od NVIDIA. Akcelerátory AMD Instinct MI300X disponují vysokou propustností paměti pro generativní umělou inteligenci a velkým výkonem pro trénování a inferencování velkých jazykových modelů (LLM). Pro HPC pak AMD nabízí také akcelerátor Instinct MI300A (APU), který kombinuje nejnovější architekturu AMD CDNA 3 a procesory „Zen 4“, který tak poskytuje značný výkon pro HPC a pracovní zátěže umělé inteligence. AMD řešení je založeno na AMD open-source GPU software stack a open source knihovnách.

Vraťme se k serverovým technologiím. Co lze v této oblasti čekat od AMD do budoucna a případný další „souboj“ s Intelem?

Myslím, že to bude i nadále zajímavé to sledovat a jsem tomu velmi rád. V případě, že jeden výrobce se stal dominantním, pak o to byl trh o to celkově chudší. Generační výkonové skoky nebyly nijak zásadní, vše bylo možné predikovat dopředu, jak by mohl vypadat výkon další generace.

Intel se držel modelu tick-tock, kdy buďto bylo provedeno zvýšení taktu frekvence procesorů nebo došlo k přechodu na lepší nanometrovou architekturu, kdy následovala změna mikroarchitektury. Dnes se s konkurencí AMD situace na trhu mění opravdu každé dva roky, možná bych i řekl, že každý rok, a za to jsem velmi rád, protože za onen rok dokáže zákazník získat vyšší výkon na nové architektuře CPU za podobné peníze.

U AMD je již dopředu známa roadmapa očekávaných produktů. U posledních dvou generací předvedl výrobce i to, že mezi nimi může proběhnout velký výkonový skok.

Největší pokrok jak u AMD, tak u značky Intel, je přechod na paměti DDR-5, která se výrazně liší od předchozí generace a současně nasazením PCI Express 5.0. I díky těmto technologiím může být výkonový skok, oproti předchozí generaci, až dvojnásobný.

Které procesory EPYC dodává AMD a pro jaké účely?

Společnost AMD vypustila na trh čtyři verze procesorů čtvrté generace pod označením Genoa (EPYC 9004), Genoa X (EPYC 9004 s technologií 3D V-cache), Bergamo (EPYC 97X4) a Siena (EPYC 8004). Touto čtvrtou generací procesorů AMD představilo první procesory, které mají podporu dvanácti kanálů DDR-5. Současně postupně AMD zvýšilo počet nabízených jader.

Každý z typů v této generaci má svá specifika a nabízí něco navíc oproti standartní verzi – příkladově Genoa X se odlišuje tím, že tyto procesory disponují výrazně zvýšenou L3 cache. Využití tohoto parametru může být v odvětvích, které se zabývají technickými výpočty.

Další procesor, který přinesl něco nového bylo právě Bergamo, které navýšilo současné maximum 96 jader (Genoa) až na neuvěřitelných 128. Tyto procesory jsou zajímavé pro datová centra a poskytovatele cloudu.

Jediným „problémem“ u AMD bylo, že všechny zmíněné typy procesorů této generace začínaly na 16 core a výš, čímž nepokrývaly nižší entry-level typy serverů. Jako jsou příkladově storage a web servery, které nevyžadují takový výkon. Převážně z tohoto nedostatku těžila pak konkurence.

Na tento nedostatek AMD reagovalo právě vypuštěním posledního typu této generace, a to procesorem Siena, který právě tuto díru na trhu zacelil. Tato řada nabízí zákazníkům méně jader, nižší spotřebu a nižší vstupní pořizovací cenu.

Po zavření lokální kanceláře Intelu jste se stali jeho ambasadorem. Jak jste na tom v tomto ohledu u AMD?

U AMD udržujeme partnerství na nejvyšší možné úrovni, díky kterému můžeme našim zákazníkům nabídnout speciální ceny na procesory EPYC. Dále společně s AMD máme navázanou spolupráci v rámci marketingových aktivit, realizujeme společně školení, webináře a další akce.

Pro bližší informace máme na našem webu speciální stránku věnovanou AMD, kde je uveden i můj kontakt, kde rád poskytnu více detailů.

Rozhovor je převzatý z ITBiz.cz.