NAŠE POBOČKA JAKO PODNIKATELSKÝ PROJEKT ROKU 2020
1. 7. 2021
1. 7. 2021
Nejlepší projekty roku 2020 vyhlásilo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Agenturou pro podnikání a inovace (API) a ocenění získalo celkem 15 subjektů. Toto slavnostní vyhlášení se uskutečnilo večer 29. června 2021 v pražském Cubex centru a zazněly zde vítězné projekty v devíti kategoriích. K nejobvyklejším programům podpory z OP PIK pak patří – Aplikace, Inovace, Potenciál, Proof of Concept, Úspory a dále pak program Nemovitosti, do kterého jsme se zapojili i my v rámci výstavby nové brněnské pobočky. Nové kategorie jsou pak z kategorie z oblasti hospodaření s vodou a cirkulární ekonomiky.
Vyhlášení se zúčastnil i vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček nebo Lukáš Vymětal, generální ředitel Agentury pro podnikání a inovace, který dodává:
„Úspěšné projekty podpořené z OP PIK vedou ke konkurenceschopné a udržitelné ekonomice. Podnikatelský projekt roku oceňuje ty nejlepší z nich a ukazuje v praxi, jak čerpání evropských dotací přispívá k rozvoji českých firem a pomáhá jim uspět na globálním trhu“.
V rámci našeho projektu pod názvem Rekonstrukce objektu k podnikání M Computers byl nejprve zbourán stávající, naprosto nevyhovující objekt ve starém průmyslovém areálu typu brownfield a na jeho místě byla postavena nová budova, sloužící k podnikatelským aktivitám naší společnosti. Cílem projektu tak bylo zejména přebudování stávajícího objektu na moderní budovu s odpovídajícím výrobním, skladovacím, administrativním a sociálním zázemím, včetně rekultivace přilehlých ploch.
Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) byl stěžejním programem pro podporu českých podnikatelů v programovém období 2014 – 2020. Finanční prostředky z něj mohli žadatelé využít na spolufinancování podnikatelských projektů ve zpracovatelském průmyslu a souvisejících službách.
Program se zaměřoval na zvýšení inovační výkonnosti podniků, využití výsledků průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje a rozvoj podnikání a konkurenceschopnosti malých a středních podniků. Dále podporoval aktivity vedoucí ke snižování energetické náročnosti podnikatelského sektoru, činnosti směřující ke zvyšování podílu energie z obnovitelných zdrojů, rozvoj distribučních sítí a uplatnění nových technologií v energetice.
Mezi další podporované oblasti patří rozšíření vysokorychlostních přístupových sítí k internetu a rozvoj informačních a komunikačních technologií. V rámci podpory velkých podniků bylo cíleno na podnikatelská seskupení, výzkumné organizace, subjekty inovační infrastruktury, obecně prospěšné společnosti, neziskové organizace či orgány státní správy a samosprávy a pro jimi založené a zřizované organizace.