A new approach to testing the car of the future with Lenovo ThinkStation PX

6.3.2024

Vysoké učení technické v Brně (VUT) posílilo své výzkumné a vzdělávací kapacity díky novému technologickému vybavení, zaměřenému především na automobilový průmysl. Klíčovým přínosem je pracovní stanice Lenovo ThinkStation PX, která podporuje inovace v oblastech jako testování vozidel budoucnosti, pokročilých asistentů řidiče (ADAS) a autonomního řízení (AV). Kromě toho bylo dodáno celkem 26 vysoce výkonných notebooků, a to přesně Lenovo ThinkPad P16 Gen 2 a Lenovo ThinkPad P16s Gen 2 pro nově vznikající magisterský studijní program Pokročilé automobilové inženýrství. Jsme rádi, že toto vybavení dodala právě naše firma a pokračujeme tak v úspěšné spolupráci s VUT ve snaze podporovat pokrok a inovace ve vzdělávání a výzkumu.

Supplied equipment

For the needs of Brno University of Technology (BUT), a Lenovo ThinkStation PX workstation, specially equipped for artificial intelligence applications and real-time processing of data from cameras and lidars, was provided as part of the tender. In addition, high-performance mobile workstations were also delivered, with preference given to the Lenovo ThinkPad P16 Gen 2 and Lenovo ThinkPad P16s Gen 2 models. Below, let’s take a closer look at each model.

Lenovo ThinkStation PX workstation

This station will be a key tool for BUT in testing and developing automotive technologies, including simulations of vehicle behaviour and analysis of camera and lidar data. Configuration of the supplied device:

  • 2x Intel Xeon Gold 5420+ processors, optimized for demanding computing tasks and multitasking
  • 2x2TB SSD storage and 2x6TB 7200 RPM HDD for large storage capacities
  • 2x NVIDIA RTX A5000 graphics card with 24GB GDDR6 memory for the ultimate in graphics performance
  • 1,024GB DDR5 4800MHz ECC Registered RAMfor huge memory capacity
  • LAN 10G PCIE network card for ultra-fast network connectivity